U psów z różnych przyczyn mogą wystąpić niepożądane i nieakceptowane przez właścicieli zachowania. Mogą one wynikać z błędów wychowawczych i szkoleniowych lub być spowodowane przez czynniki chorobowe.
Bahawiorystyka umożliwia poznanie mechanizmów odpowiedzialnych za występowanie określonego rodzaju zachowania. Doświadczony trener jest w stanie dopatrzyć się związków między bodźcami a reakcjami, na podstawie których można przewidywać negatywne zachowanie w określonych sytuacjach i pomóc je wyeliminować.
Behawiorystyka pozwala też poznać i zrozumieć wiele zachowań zwierząt, co pomaga w komunikacji między psem a jego właścicielem.
A także:
W przypadku wystąpienia u psa nieakceptowanych zachowań potrzebna jest pomoc behawiorysty/zoopsychologa. Jego zadaniem jest, przy pełnej współpracy z właścicielem, doprowadzenie do zmiany zachowania zwierzęcia oraz poprawy komunikacji między psem a opiekunem. Ułatwi to utworzenie prawidłowej relacji między człowiekiem a zwierzęciem oraz pogłębi i wzmocni więź pomiędzy nimi.
Proponujemy również, podczas trwania terapii, stały kontakt z behawiorystą (telefon i e-mail) oraz wizytę kontrolną.
Czy z porad behawioralnych / zoopsychologicznych można skorzystać także wobec szczeniąt?
Jak najbardziej! Behawiorysta psi/zoopsycholog udzieli również pomocy w momencie pojawienia się w domu szczenięcia. Przed właścicielem pojawiają się wówczas nowe wyzwania – wychowanie i wyszkolenie młodego psa, tak, aby stał się w pełni akceptowalnym i rozumianym towarzyszem rodziny. Wiedza i doświadczenie behawiorysty pomoże poznać potrzeby gatunkowe psa, jego sposób komunikowania się ze światem oraz metody postępowania w procesie jego wychowania i szkolenia.